سوله


سوله سازه ای فلزی با سقف شیبدار است. سوله ها براساس محاسبات فنی خاصی طراحی و ساخته می شوند. از این سازه ها در انبارها، کارخانجات، مرغداری ها، سالن های ورزشی، فروشگاه ها، آشیانه های هواپیما و ... استفاده می شود. سوله اغلب کاربرد صنعتی دارد. ابعاد تیرها و ستون هایی که برای ساختن این سازه مورد استفاده قرار می گیرند بسیار بزرگ هستند بنابراین نمی توان از پروفیل های موجود در بازار استفاده کرد و باید آن ها را ساخت. به این پروفیل ها که مخصوص ساخت سوله هستند تیرورت گفته می شود.
طراحی سوله
طراحی سوله کاری بسیار دقیق و تخصصی است. فاکتورهایی برای طراحی سوله مورد استفاده قرار می گیرند که بسیار مهم هستند و اگر به آن ها توجه نشود سوله سازه ای ناپایدار و غیر قابل استفاده خواهد شد. برخی از این فاکتورها عبارتند از:
درز انقطاع
محاسبه ضریب طول مؤثر
نحوه کنترل جابجایی
بارگزاری جانبی شامل باد و زلزله
محاسبه بار دینامیکی جرثقیل
ارتفاع جانبی
ارتفاع دیوار
درصد شیب سقف
بارگزاری بار مرده شامل برف و بار نامتقارن
پوشش مورد نظر سقف
اندازه ی دهانه
طول سوله
طراحی تیر حمال جرثقیل
تعداد قاب های طولی
طراحی میل مهار
طراحی اتصالات
ارائه دفترچه محاسبات کامل
نوع زمین و تنش مجاز خاک


انواع سوله


تک دهانه به شکل 8
دو یا چند دهانه با ستون مشترک 88 ، 888 ، 8888
قوسی
چند ضلعی
اجزای سوله
سوله ها دارای اجزای تعریف شده و مشخصی هستند. تمامی این اجزا توسط مهندسین جزء به جزء محاسبه شده و سپس طراحی می شوند. این اجزا عبارتند از:
پوشش سقف
دیواره ها
باد بند به صورت میلگرد یا پروفیل
میل مهارها
نبش سینه بند
مهارهای طولی
مهارهای عرضی


نصب سوله


قسمت های مختلف سوله را با استفاده از پیچ و مهره به هم متصل می کنند و در برخی موارد لازم است که برخی قسمت ها با استفاده از جوش به هم متصل شوند. تمامی قطعات و اجزای سوله در کارخانه ساخته شده و اکثر اتصالات از نوع فلنجی هستند بنابراین عملیات نصب طی چند روز انجام خواهد شد. نصب سریع و آسان صرفه اقتصادی فراوانی برای کارفرما خواهد داشت.
عوامل مؤثر بر قیمت سوله
سوله ها متناسب با نوع کاربرد و مصالح مورد استفاده قیمت های متفاوتی دارند. برخی از عواملی که بر روی قیمت سوله ها تأثیر گذار هستند عبارتند از:
زمینی که قرار است سوله در آن اجرا شود: نوع خاک، شیب زمین، جهت شرقی، غربی، شمالی و جنوبی بودن زمین و همچنین طول زمین بسیار مؤثر هستند. میزان خاکبرداری و خاکریزی متناسب با عوامل ذکر شده هستند و تمامی این عملیات نیاز به هزینه دارند.
تراکم خاک: در زمین هایی که تراکم خاک کمتر و به عبارتی خاک سست تر است آرماتوربندی قوی تری نیاز است.
قیمت نهایی سوله: وزن تمام شده ی سوله در مرحله ی آخر متغیر است. قیمت نهایی وابسته به نوع کاربرد و وزن سوله نیز هست. اجرای سوله متناسب با برف، زلزله و میزان وزش باد متفاوت هستند


متریال های پوشش سقف سوله


ورق گالوانیزه و رنگی به صورت ذوزنقه و کرکره
ایرانیت و پلی کربنات
ساندویچ پانل
فایبر گلاس
موادی که در زیر پوشش سقف به منظور عایق کردن به کار برده می شوند عبارتند از: پشم شیشه، پشم سنگ، فوم، کارتن پلاست و توری.
ارتفاع سوله: ارتفاع تاج سوله با توجه به عرض و شیب سقف محاسبه می شود. مثلا اگر ارتفاع ستون 6 متر باشد و عرض 20 متر و شیب سقف 20% ارتفاع سوله در قسمت تاج 8 متر خواهد بود. میزان ارتفاع با تغییر در مقدار شیب و عرض تغییر می کند. حداقل ارتفاع 4 متر و حداکثر 20 متر است. ارتفاع معمول 8 متر است


نکات مهم


چون سوله در معرض مستقیم عوامل مختلف جوی از جمله تابش مستقیم نور خورشید، برف، باران، باد و ... است خطر پوسیدگی وجود دارد بنابراین استفاده از مواد ضد زنگ لازم است.
پوشش سقف معمولا ورق کرکره ای گالوانیزه با آستری از پشم شیشه است


عواملی که تعیین کننده ی نوع پوشش سقف هستند عبارتند از


سرعت نصب
قیمت تمام شده
عایق بندی دمایی
عایق بندی صوتی
نوع کاربرد سوله
زیبایی
تعمیرات
 مقاومت در برابر رطوبت
مقاومت در برابر پوسیدگی
سهولت در نصب
وزن کم


قابلیت استفاده مجدد


تجربه نشان داده است که اضافه کردن یک سوله ی جدید نه تنهابه سوله ی قبلی باری اضافه نمی کند بلکه وضعیت آن را از نظر جابجایی نیز بهتر خاهد کرد. اما در مورد سوله های دو قلو یا چند قلو که کارفرما به هر دلیلی قصد دارد یکی از آن ها را ساخته و مابقی را مدتی بعد بسازد مسئله کاملا متفاوت خواهد بود و سوله ای که ساخته شده است ممکن است با گذشت زمان تخریب شود. در این مورد باید آن سوله ای که به صورت تکی قرار است ساخته شود ابتدا طراحی و اجرا شود و در صورت لزوم سوله های بعدی اضافه شوند


مزایای طراحی سه بعدی


کنترل جابجایی
استفاده از ظرفیت به هم پیوستگی قاب ها
بستگی مهاربندی های سقف
تحلیل سه بعدی واقعی تر است
علاوه بر بادبندها قابهای سوله به هم مرتبط هستند و با  هم کار میکنند
لزوم کاربرد شناژهای رابط در عرض سوله
این کلاف ها مهاری مطمئن برای آرماتور و قالب بسته شده قبل از بتن ریزی هستند و از تکان خوردن بیش از حد آرماتورها جلوگیری می کنند
باعث حفظ انسجام در هنگام زلزله می شوند
شناژها تغییر شکل و چرخش ناشی از گیرداری در پای ستون را محدود می کنند
ساخت سوله با UBM و KSPAN
این دستگاه ها روش های جدید ساخت سوله هستند که سرعت ساخت را تا 5 برابر افزایش داده و قیمت تمام شده ی سوله را نیز به مقدار حداقل 50% کاهش می دهند. سوله هایی که با این روش ها ساخته می شوند کاملا ضد زلزله هستند و در مقابل باد بسیار مقاوم اند. به دلیل داشتن شیارهای متعدد به عنوان پوششی عایق عمل می کنند

.کلیه خدمات اجرایی شرکت ویلانما در اقصی نقاط ایران عزیز اعم از لواسانات تهران،منطقه ی شمال تهران،مناطق ویلایی دماوند،آبسرد،گیلاوند،مناطق شمال ایران اعم ازنور،رویان،آمل،بابل،چمستان،چالوس،نمک آبرود،کلاردشت،کلارآباد،نوشهر و همچنین استان های کرمان،اصفهان،شیراز،قم،کاشان و تمام مناطق ویلایی و همچنین همه ی استان های ایران با حمل و نصب به صورت کامل و به قیمت روز تهران اجرایی میگردد،فقط برای شهرهای خارج از محدوده ی تهران برای استقرار اکیپ اجراییه شرکت باید از طرف کارفرما اسکان تهیه گردد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
خواندن 1760 دفعه

شرکت ویلانما

شرکت ویلانما با بیش ازدو دهه سابقه درخشان  در زمینه تولید،فروش و اجرای انواع سقفهای شیبدار، امروزه با جدیدترین متد روزبا تنوع محصولات وارداتی و داخلی ، آماده خدمت ارائه ی خدمات با ضمانت اجرائی میباشد.شرکت ویلانما با در دست داشتن نمایندگی اکثر متریال های وارداتی و داخلی از جمله شینگل،آندوویلا،دکرا،متروتایل،آلمت نیوزلند ،کینگستون کانادا، طرح سفال پرچین،بام تایل در جهت فروش و اجرای انواع پروژه ها در خدمت هم میهنان عزیز میباشد.با سپردن پروژه خود به شرکت ویلانما از گارانتی 5 ساله ی بی قید وشرط این شرکت بهره مند شوید.

IMG 0842

Website Traffic

آمار بازدیدکنندگان

تماس با ما

تهران،اتوبان آزادگان،جنب پل صنیع خانی،بازاربزرگ آهن، فاز 6 مرکزی پلاک 1601

 سایت : www.vilananama.ir 

 کارگاه تهران 02155536859

شرق تهران  02122338952

غرب تهران  02144385447

مدیرعامل ویلانما : 09123542790 مهدی نوبخت

ایمیل : vilanama20@gmail.com

تهران،اتوبان آزادگان،جنب پل صنیع خانی،بازاربزرگ آهن، فاز 6 مرکزی پلاک 1601

09123542790